Güncel Piyasalar

Bist

0,00

% 0.000

Dolar

0.0000

% 0.000

Euro

0.0000

% 0.000

Altın

0.0000

% 0.000

Sterlin

0.0000

% 0.000

Frang

0.0000

% 0.000

Yen

0.0000

% 0.000

Ruble

0.0000

% 0.000

Riyal

0.0000

% 0.000

Borsa İstanbul yükselişle kapandı


Borsa İstanbul yükselişle kapandı

Borsa İstanbul erken tercih evveli son harekât gününe yüzde 0.48 oranında yükselişle 95 bin 517 puandan başlangıç yaptı.

Dalgalı seyirden kurtulamayan Borsa İstanbul gün ortasına doğru hafif primlenmeye başladı.

BİST gün ortasına yüzde 0.33 oranında yükselişle 95 bin 370 puandan girdi.

Kapanışa doğru dolar kurundaki bir ölçü gerileme ve bankacılık paylarına gelen alımlarla beraber bankacılık endeksinin yüzde 1.5’e yakın primli izlemesi yükselişi destek ver.

BİST günü yüzde 0.84 oranında yükselişle 95 bin 852 puandan bitirdi.

Açılışın ardından en düşük 94 bin 451 puan, azami 96 bin 186 puan seviyesini gördü.

Erken tercih kararının ardından devamlı olarak satıcılı izleyen BİST uzun vakittir dar bantta harekât görüyor.

Yüksek gelen enflasyon ve cari sarih, erken tercih sebebiyle mali disiplinde bozulmaların oluşabileceği temennisi, jeopolitik tehlikeler ve Kandil işlemi piyasa üzerinde baskı oluşturuyor.

Küresel piyasalarda ise ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının işletme karlılıklarını negatif etkileyeceği temennisi pay piyasalarına satış getirdi.

Bugün söylenecek ehemmiyetli bilgiler 22/06/2018

Günün ehemmiyetli işletme haberleri 22/06/2018

DOLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Küresel ticaret savaşı ve küresel merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarıyla geçen hafta 4.60’lı seviyelerden bu hafta 4.75’li seviyelere yükselen dolar/TL tercih evveli son harekât gününe hudutlu bir iyimserlikle başladı.

ABD’de faizler ve dolar son yarıyıldaki sert yükselişin ardından dün bir ölçü kâr realizasyonuyla gerilerken dolar/TL’de güne hudutlu bir iyimserlikle başladı. Bankacılar eş iyimserliğin bono piyasasında da görülebileceğini belirttiler.

Yapılan anketlerde cumhurbaşkanı adaylarının ve TBMM’de bir ittifakın çoğunluğu elde etme oranı anketlerde yanılgı hisseyi olarak değerlendirilebilecek artı eksi 2-3 bandında yer alması piyasaların tercih neticelerini bütün olarak kestirememesine neden oluyor.

Bu sebeple tercih neticelerine ait maliyetlemeler birbirinden değişiklik gösterirken piyasalar en çok neticelerin önümüzdeki beş senelik yarıyılda politik kararı getirip getirmeyeceğine odaklanmış durumdalar.

Dolar güne 4.74 lira seviyesinden başladı. Saat 18:00 itibariyle dolar 4.6914 lirada bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 4.6753 lira, azami 4.7464 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.4658 lira seviyesinde harekât görüyor. Euro/dolar paritesi ise 1.1640 seviyesinde. Gram altın 191.5 liradan akdikeni buluyor. 2 senelik bono faizi yüzde 19.18 seviyesinde.

TL varlıklara müteveccih tehlike iştahının büyümekte olan ülke para ünitelerinde son birkaç ayda yaşanan baskının ötesinde eksilmesinin esas sebebi olarak tercih sonrasında nasıl bir politik fotoğraf oluşacağına ve ekonomi ile para siyasetlerinde nasıl bir yol izleneceğine ait bilinmeyenlik gösteriliyor.
Yatırımcılar tercihin üç farklı senaryo ile bitirilebileceğini öngörüyor. Bu senaryolar TBMM ve cumhurbaşkanlığını Cumhur ittifakı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kazanması, Cumhurbaşkanlığını Tayyip Erdoğan’ın TBMM’yi ise Halk İttifakı’nın kazanması, üçüncü olasılık ise TBMM’yi Halk İttifakı’nın cumhurbaşkanlığını Muharrem İnce’nin kazanması olarak görülüyor.
Yatırımcılar Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığını kazanıp aynı anda Cumhur İttifakı’nın TBMM’yi kazanmasına ise pek olasılık vermiyorlar.

Haftasonu yapılacak cumhurbaşkanlığı tercihlerinin ilk turda bitirilip bitirilmeyeceğinin yanı gizeme milletvekili tercihi neticesinde TBMM’deki sandalye dağılımının nasıl şekilleneceği de yakından izleniyor.

Seçilen cumhurbaşkanını aday gösteren partilerin TBMM’de yeterli bir çoğunluk elde edememesi ihtimali de az değil. Bu olasılık de piyasalarda ‘tercihlerin yenilenme tehlikesini’ gündeme getiriyor ve piyasalarda tercih neticelerine ait net bir maliyetlemenin yapılamamasına neden oluyor.

Erdoğan bu Pazar yapılacak tercihlerde TBMM’de çoğunluğu sağlayamamaları halinde ortak yönetime gidebileceklerini belirtiyor. Morgan Stanley tarafından bu sabah yayımlanan Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika CEEMEA bölgesine ait raporda “Türkiye’de 24 Haziran’da tertip edilecek meclis ve cumhurbaşkanlığı tercihleri bölgedeki en ehemmiyetli büyüme olacak” denildi. Rapor şöyle devam etti:

“Son yarıyılda yapılan anketler birliktelik cohabitationsenaryolarını ön tasarıya çıkarsa da, bizim baz senaryomuz Cumhur İttifakı’nın parlemantoda çoğunluğu kazanması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerini gözetmesi. Her ne kadar ana senaryomuz olmasa da bir birliktelik senaryosunda siyasi gerilimlerin çoğalması tehlikeyi, yapısal reformlarda ilerleme yaşanmaması, erken tercih ve genişlemeci mali siyaset ihtimallerine ait tehlikelerin çoğalmasını bekleriz. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduğu ve AKP’nin çoğunlukta olduğu meclis ise büyük ihtimalle sıkı para siyaseti ile beraber başkalaşım göstermeyen bir maliye siyaseti kombinasyonu anlamına gelecektir.”

BONO GETİRİLERİ SERT YÜKSELİŞ ARDINDAN SEÇİMİ BİLAVE EDİYOR

Seçim evveli çoğalan tüketmeler ve yüklü itfa yarıyılının yarattığı baskıyla sert yükselişlerin yaşandığı bono/tahvil piyasasında da tercih neticelerine odaklanma başladı. Bankacılar bono getirilerinde olağanda yatırımcıların uzun vadeli alımlara yöneltmesi beklenen bu denli sert yükselişin ardından dahi henüz güçlü bir iyimserlikten laf edilemediğine dikkat sürüklüyorlar. Bankacılar bu tesirin tercih neticelerine kadar devam etmesini bekleniyorlar. Bu hafta yine ihracı reelleştirilen bonolardan 10 senelik göstergede bileşik getiri son iki ayda 440 baz puan yükseldi. Haziran ayı için yüklü ihalelerin bitirilmesiyle beraber 10 senelik getiri hudutlu geriledikten sonra iki gündür yatay bir seyir izliyor.
Gösterge 10 senelik gösterge bononun bileşik faizi dün spot kapanışta vasati yüzde 16.83 valörde son harekâtta ise yüzde 16.81 oldu. Gösterge iki senelik bonoda ise dün spot kapanış yüzde 19.46 seviyesinden asıllaştırdı.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları, ABD’nin Çin ve değişik ülkelerle ticaret ihtilaflarının işletme karlarını eksiltmeye başladığı sinyalleriyle altı ayın en düşük seviyesine gerilerken, petrol maliyetleri imalin artırılmasının görüşüleceği OPEC buluşması evvelinde dalgalı seyir izliyor.
Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.35 düşüşle Aralık başından bu yana en düşük seviyesini gördü.
Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 0.85 geriledi.
Dow Jones sanayi endeksi ard arda sekiz gündür gerilerken, S&P 500 endeksi sanayi ve madencilik paylarının gerilemesiyle yüzde 0.63 düşüş kaydoldu.
ABD ve ticaret ortakları arasındaki gerilimin ekonomiye hasar verdiği sinyalleriyle, Philadelphia Fed endeksi dün bir buçuk senenin en düşük seviyesine geriledi.
Alman araba üreticisi Daimler’in , ABD’den Çin’e ihraç edilen arabalara uygulanan gümrük aidatlarının Mercedes-Benz satışlarına hasar vereceğini söyleyerek, bilanço hipotezlerini düşürmesiyle, ticaret geriliminin işletme bilançolarına tesiri sezilir hale geldi.

Sayfada yer alan bilgiler öneri kaliteyi taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap