Güncel Piyasalar

Bist

0,00

% 0.000

Dolar

0.0000

% 0.000

Euro

0.0000

% 0.000

Altın

0.0000

% 0.000

Sterlin

0.0000

% 0.000

Frang

0.0000

% 0.000

Yen

0.0000

% 0.000

Ruble

0.0000

% 0.000

Riyal

0.0000

% 0.000

Kazanç uzmanları merkez-taşra ayrımının kaldırılmasını istiyor


Kazanç uzmanları merkez-taşra ayrımının kaldırılmasını istiyor

Kazanç Uzmanı ve destekçisi olarak vazife yapan takribî 24 bin bireyi temsil eden Yeterliğe Tabi Kazanç Uzmanları Derneği YGUD ile Kazanç Uzmanları ve Dayanakçıları Derneği GUYADER tarafından yapılan ortak söylemede, “Kazanç Uzmanları olarak kariyer işler arasında oluşturulan merkez-taşra ayrımı tertip etmesinin kaldırılarak kariyer işler arasında denkliğin sağlanmasını arz etmekteyiz” denildi. 2011 tarihli 666 rakamlı Kanun Hükmünde Kararname ile ‘denk işe denk fiyat’ uygulamasının merkez-taşra ayrımına yol açtığı belirtilen söylemede, kazanç uzmanlarının ücret, özlük hakkı ve kariyer ihtimali açısından mağdur edildiğine dikkat çekildi. 

“Özlük haklarının eşitlenmesini istiyoruz” 

Kazanç Uzmanları ve Dayanakçıları Derneği GUYADER Başkanı Ömer Ali Şenol, “666 rakamlı Kanun Hükmünde Kararname ile Merkez teşkilatında misyonlu uzman unvanlı kadrolarda bulunanlara farklı ücret uygulaması getirilmiştir. Böylece taşra teşkilatında misyonlu kariyer iş üyeleri kapsam dışında vazgeçilerek ücret, özlük hakkı ve kariyer ihtimali açısından mağdur edilmişlerdir. Kazanç uzmanları olarak bir imtiyaz arzında bulunmuyoruz. Daha birkaç sene evveline kadar işe giriş imtihanlarının bile ortak yapıldığı denğimiz olan kariyer işler ile özlük haklarının eşitlenmesini istiyoruz. Kaldı ki, kazanç uzmanları dışında taşra teşkilatlarında vazife yapan Kültür ve Turizm Uzmanı, Vakıf Uzmanı, Denizcilik Uzmanı gibi bazı kariyer işlerde bu ayrıma gidilmediğini görüyoruz” dedi. 

“Kazanç Uzmanları mağdur edilmiştir” 

Yeterliğe Tabi Kazanç Uzmanları Derneği YGUD Başkanı Faruk Serdar Nişancı ise “Kazanç Uzmanları, yalnızca taşra teşkilatında çalışmaları mazeret gösterilerek değişik kariyer uzmanların faydalandığı 3600 ek gösterge, 2000 makam tazminatı ve 8000 vazife tazminatından yoksun vazgeçilerek mağdur edilmişlerdir. Bunun neticesinde devlet tarafından yetiştirilmiş ve yatırım yapılmış iş üyelerinin takribî yüzde 50’si işe başladıktan sonra bir kaç sene içinde işten ufalamıştır. Nasıl ki egemen, kaymakam, hekim gibi kariyer işlerin merkez veya taşrada çalışmalarına göre ücret, özlük hakkı ve kariyer ihtimali açısından bir değişiklik bulunmuyorsa veya böyle bir ayrımın bulunması bu işlerin ruhuna tersse, uzmanlık işleri arasında da merkez-taşra ayrımına gidilmesi hak ve denklik duygusunu yaralamaktadır” diye konuştu.  

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap