Güncel Piyasalar

Bist

0,00

% 0.000

Dolar

0.0000

% 0.000

Euro

0.0000

% 0.000

Altın

0.0000

% 0.000

Sterlin

0.0000

% 0.000

Frang

0.0000

% 0.000

Yen

0.0000

% 0.000

Ruble

0.0000

% 0.000

Riyal

0.0000

% 0.000

Merkel 14 ülke ile uyuşmaya vardı


Merkel 14 ülke ile uyuşmaya vardı

Suriye’de Beşar Esad rejimi ve sponsorlarının maksadındaki Dera şehrinde askeri karşılar ile Rus kurulunun, Dera’da kalıcı mütareke koşullarını konuşmak için hakikatleştirdikleri buluşma galibiyetsizlikle sonuçlandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dera’daki askeri karşıların temsilcileri ile Rus kurulu Busra eş-Şam ilçesindeki bir askeri noktada toplanarak, Dera’daki kalıcı mütarekenin koşullarını görüştü.

Deralı askeri karşıların kurduğu Merkezi İşlem Odası Lafçısı İbrahim Cebbavi, buluşmaya ait söyleme yaptı.

Cebbavi, “Ruslarla yapılan görüşme galibiyetsizlikle sonuçlandı. Rusların sunduğu koşullar çok aşağılayıcıydı. Bunun üzerine karşılar buluşmadan çekildi.” dedi.

Rus kurulunun kabul edilemeyecek koşullar sunduğunu anlatan Cebbavi, “Buluşmada, Suriye’nin güneyinin tümünü Esad rejimine teslim etmemizi istediler. Özgür Suriye Ordusu’ndan elindeki tam ağır ve hafif silahları teslim etmesi istendi. Daha sonra uzlaşı sürecinin başlayacağı ifade edildi. Ayrıca rejimin hapsetme listesindekilerinin de duruşma karşısına çıkarılması koşulunu sundular.” diye konuştu.

Rejim eforları ve sponsorları, 20 Haziran’da ülkenin güneybatısındaki Dera şehrinde askeri karşıların hakimiyetindeki bölgeleri ele geçirmek için Rusya’nın hava yardımıyla askeri işlem başlatmıştı.

Dera’daki işlemde, rejim ve sponsorları 317 kilometrekarelik bir alanda ilerleyerek, bazı sivil meskenleri ele geçirdi.

Hücumlarda 100’den fazla sivil can verdi

Görüşmelerin hakikatleştiği sırada Sivil Korunma Beyaz Baretliler kaynaklarından yapılan söylemede, rejim eforlarının Dera’nın doğu kırsalındaki Ghasam beldesine tertip ettiği varil bombası atağında 7 sivilin hayatını yitirdiği kaydolundu.

Böylece rejimin başlattığı askeri işlemde 20 Haziran’dan bu yana en az 104 sivil yaşamını kaybetti.

Rejimin Dera’daki sivili meskenlere karadan ve havadan tertip ettiği şiddetli ataklar neticeyi en az 150 sivilin ülkenin güneyindeki Ürdün ve İsrail hududunu yakınına göç etti.

Ülkenin güneybatısındaki Dera ve Kuneytra şehirleri, Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve Rusya’nın Mayıs 2017’de oluşturduğu 4 gerginliği eksiltme bölgesinden biriydi. Rusya, ABD ve Ürdün, 2 ay sonra Dera ve Kuneytra’yı özel bir uyuşma kapsamına almıştı.

ABD de bölgede desteklediği karşılara takviyelerini kesmişti.

Birleşmiş Halklar BM yetkilileri, Dera’da 750 bin şahsın yaşamından evham ettiklerini sık sık yineliyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın danışmanı Jan Egeland, bölgede evvelki gün 5 sıhhat merkezinin gaye alındığını bildirmişti. Egeland’ın söylemesinin hemen ardından, şehrin doğu kırsalında hizmet veren sağlık kurumu vurulmuş ve hizmet dışı kalmıştı.

Dera’lıların dramı gelişiyor: 15 sivil can verdi

 

 

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap